Od PET lahve až po batoh

Aneb..jakým způsobem se stane z obyčejné plastové láhve neobyčejný školní batoh?

Upcyklace !

Proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepších vlastností. Klade důraz na zachování původních materiálů, ze kterých lze vyrobit produkty s vyšší přidanou a hlavně užitnou hodnotou pro zlepšení kvalit životního prostředí.

PET lahve a látky používané k výrobě batohů a jiných textilií pocházejí ze stejného původu „z ropy“. Tuto technologii lze využít k návratu použitých PET lahví do kapalného stavu. Tím pádem se na výrobu batohu použije méně ropy. 

Šetříme planetu před zbytečným odpadem a snižujeme spotřebu přírodních zdrojů.

Jak to probíhá v praxi?

Nejprve jsou PET lahve rozděleny na malé plastové kousky. Tyto kousky jsou vyčištěny od zbytků nealkoholických nápojů pomocí speciálně navržených strojů. Poté se roztaví na pelety, které se vyfouknou ultratenkými tryskami a vzniknou polyesterová vlákna, tenká jako plátky. Tato vlákna se následně stočí dohromady a spřádají se do dlouhých pramenů. Tkací stroj utká tyto prameny do polyesterové tkaniny. Dalším krokem se obyčejná bílá látka přemění na pestrou. Vzor, který je navržený naší designerskou posádkou, se nejdříve vytiskne na papír. Aplikace designu zařídí dva vyhřívané válečky, jeden potažený látkou a druhý papírem se vzorem. Poté se celá látka vypere a vysuší! V posledním kroku jde látka do řezací sekce, vystřihne se a sešije spolu s dalšími částmi. 

Tradá a batoh je na světě 🙂

Kolik recyklovaných PET lahví je použito na výrobu jednoho batohu?

Neuvěřitelných 36 lahví 0,5 l! To je docela dost a když se podíváme na to, kolik jich bylo takto recyklováno od uvedení Ergobagu na trh v roce 2010, jejich počet dosahuje 42 milionů! Což významně přispívá ke snížení globálního znečištění životního prostředí.

Odkud pochází PET lahve na výrobu batohů?

V Německu funguje systém zálohování plastových lahví. Prázdné lahve se vrací zpět do obchodu, kde jsou rozdrceny ve stroji a poté znovu zpracovány. V zemích bez systému zálohování však přistávají v koši nebo dokonce v moři 🙁

Lahve používané k výrobě Ergobagu pocházejí z Tchaj-wanu, kde žádný recyklační program nefunguje. Naše tkaniny jsou vyráběny také tam, aby pomohly udržet počet najetých kilometrů na minimum.

Práce s použitými PET lahvemi má další výhodu v tom, že jejich přeměňování šetří naše přírodní zdroje již během výrobního procesu. Konkrétně ušetříme až 20% vody a až 50% energie, dochází též ke snížení emisí CO2. 

Tato cesta a způsob citlivého zacházení v koloběhu výroby nás motivuje být stále víc ohleduplnější k naší planetě a být inspirací pro další projekty.

Doufáme, že v budoucnu dokážeme vdechnout nový život ještě více použitým lahvím 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *